İlginizi Çekebilir

Java’da Soyutlama (Abstraction)

Java'da Soyutlama (Abstraction)

Java’da soyutlama (Abstraction), nesne yönelimli programlamanın yapı taşlarından biridir. Java’da soyutlama, gereksiz ayrıntıları göz ardı ederek bir nesnenin yalnızca gerekli özelliklerini belirleme işlevi olarak da nitelendirilebilir. Bir bilgisayarı kullanan bir kişiyi düşünün, bilgisayarı kullanan kişi yalnızca bilgisayarı kullanır ancak arka planda ne gibi işlemlerin döndüğünü bilemez. Soyutlama aslında budur. Java’da soyutlama işlemini yapmak için soyut sınıf (abstract class) ve arayüzler (interface) yapılarını kullanırız.

Java’da Soyutlama (Abstraction) Avantajları

  • Kod yinelemesini önler ve kodun yeniden kullanılabilirliğini sağlar.
  • Kullanıcıya yalnızca gerekli ayrıntılar verildiği için bir uygulama veya programın güvenliğini artırmaya yardımcı olur.
  • Kodlardaki karmaşıklığı azaltır.

 

Konumuzu örnekler ile pekiştirelim ve kullanım mantığını anlayalım:

1. Örnek

Ekran Çıktısı

Yaptığımız 1. örnekte ilk olarak ornek adında soyut bir sınıf oluşturduk. Ornek sınıfımızın içerisine cıktı() metodunu oluşturduk. Sonrasında Main sınıfımızda bir nesne oluşturduk ve bu nesneyi kullanarak cıktı() metodumuzu çağırdık
 

2. Örnek

Soyut sınıfımızı abstract anahtar kelimesiyle belirterek tanımladık. Meyve sınıfımızı miras alacak sınıflar, belirtmiş olduğumuz soyut metodumuzu override edecektir. Soyut metodumuz ise meyveadı(); metodudur.

Bundan sonra meyvelerimiz için ayrı ayrı sınıflar oluşturduk ve bu kodları tanımladık. Meyve sınıfımızı miras alan bir kiraz sınıfı oluşturduk. Oluşturduğumuz kiraz sınıfımızın içerisinde özelliklerimizi belirttik.

meyve sınıfımızı miras alan bir portakal sınıfı oluşturduk. Bu portakal sınıfımızın içerisinde özelliklerimizi belirledik.

meyve sınıfımızı miras alan bir karpuz sınıfı oluşturduk. Bu karpuz sınıfımızın içerisinde özelliklerimizi belirledik.

ornek sınıfımızın içerisinde meyvelerimizin rengi ve fiyatları belirtildi meyveadı(); metodumuzu sınıflar içerisinde override ettik ve bunun sonucunda bu metot sınıflar için özel bir duruma geldi.
 

Ekran Çıktısı

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Karpuzun içi kırmızı deil mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir