İlginizi Çekebilir
CSS Gölge Efekti

HTML Müzik Ekleme

HTML Müzik Ekleme

Web sitemizi veya HTMLdökümanımızı zenginleştirirken, html ile çeşitli eklemeler yapabilmekteyiz. Önceki yazımızda siteye nasıl video eklenir onu göstermiştik, bu sefer de aynı mantığa yakın bir şekilde müzik ekleme konusuna değineceğiz.
Müzik eklerken audio tagı ile eklemekteyiz. Ardından src ile müziğin dosya konumu veya .mp3 uzantılı adresini yazıyoruz.

HTML Müzik ekleme kodu


 

Müzik eklerken bilmeniz gerekenler

1

Müzik oynatıcısının; oynatma durdurma gibi düğmelerin bulunması için “controls” etiketini eklememiz gerekmektedir. Müzik eklerken, audio ve controls etiketleri birlikte kullanılmaktadır..

 

2

Müziği eklediğimiz sayfada, sayfaya girer girmez otomatik olarak başlaması için “autoplay” etiketini eklememiz gerekmektedir. Bunu otomatik oynatma şeklinde ifade edebiliriz.

 

3

Müziğin bittikten sonra sonsuz bir döngü içerisinde tekrar etmesini sağlayabiliriz. Bunun için “loop” etiketini kullanmalıyız.

 
 

HTML dosyasına müzik ekleme kodu

Müziği sayfamıza eklemek için, html dosyasının bulunduğu dizin içerisine ekleyeceğimiz müziğin dosyasını atmamız gerekmekte veya belirli bir klasöre atmamız gerekmekte.
Eğer üst klasörlerden birine erişip o klasör içerisinde ki müziğe erişmek istersek “../klasöradı/müzik-adi.mp3” şeklinde src hedefini belirtmemiz gerekir.
HTML dosyasıyla aynı klasör aynı dizin içerisinde var olan müziği eklemek için, “müzik-adi.mp3” şeklinde yazmalıyız.

 
 

Link ile müzik ekleme kodu

Web sitenize veya html dosyanıza, bir müziğin mp3 uzantılı linkini kullanarak müzik ekleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap