İlginizi Çekebilir

HTML Video Ekleme

HTML Video Ekleme

HTMLDosyalarımıza veya web sitelerimize video ekleme işlemini göstereceğim. HTML Video ekleme oldukça basit bir tag ile yapılmaktadır. video tagını kullanarak içeriğimize video eklemesi yapabilmekteyiz.

HTML video ekleme kodu

 
 

Video eklerken bilmeniz gerekenler

1

Ekleyeceğimiz video da, oynatma durdurma gibi düğmelerin bulunması için “controls” etiketini eklememiz gerekmektedir.

HTML Video Ekleme
 
 

2

Eklediğiniz videoların boyutlarını değiştirebilir, istediğiniz yükseklikte ve genişlikte boyutlandırmasını yapabilirsiniz. Bunun için width ve height değerlerini kullanmaktayız.

 
 

3

Sitenize veya html belgenize koyduğunuz videolar, bazı tarayıcılarda çalışmayabilir. Tarayıcıların video formatları desteklerinde olan bazı problemler nedeniyle video açılmayabilir. Bunun için eklediğiniz videonun dosya türüne dikkat etmelisiniz. Örneğin mp4 uzantısıyla bir video ekleyeceksiniz. Tarayıcıda sorun yaşanmaması açısından type=”video/mp4″ kodunu kullanmanız gerekmektedir.

 
 

HTML dosyasına video ekleme kodu

Videoyu eklemek için, html dosyasının bulunduğu dizin içerisine videoyu atmamız gerekmekte veya belirli bir klasöre atmamız gerekmekte.
Eğer ki üst klasörlerden birine erişip o klasör içerisinde ki video.mp4 adlı videoya erişmek istersek; “../Videolar/video.mp4” şeklinde src hedefini belirtmemiz gerekir.
HTML dosyasıyla aynı klasör aynı dizin içerisinde var olan videoyu belirmek için, “video.mp4” şeklinde yazmalıyız.

 
 

Link ile video ekleme kodu

Web sitelerinize, herhangi bir mp4 uzantılı dosyayı sunucu üzerine yükleyerek, uzantısıyla yükleyebilirsiniz. Veya herhangi bir videonun mp4 uzantılı linkini src hedefine yazarak videoyu sitenizde oynatabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap