İlginizi Çekebilir

Temel HTML Yapısı

Temel HTML Yapısı

HTML, Bir web sitesinin iskelet tasarımını oluştururken kullanılan temel bir web programlama dilidir. HTML, bir Web sayfasının yapısını tanımlamaktadır. Yazılacak olan kodlar ile HTML öğeleri, tarayıcıya içeriği ne biçimde görüntüleyeceğini belirtir. HTML Kodlarıyla web sitesinin ana hatları belirlenir, belirlenen bu ana hatlar; CSS kodları sayesinde görünüm kazanır.
Web sitesi kodlama işlerine girmek isteyen herkes, HTML mantığını kolayca kavrayabilir. Öğrenmeye yeni başlayanlar için, öğrenmesi en kolay dillerinden birisidir. Web sitemizde paylaşacağımız bilgilerle de kendinizi geliştirerek, HTML bilginizi geliştirebilirsiniz.
< > işaretleri kullanılarak HTML kodları yazılmaktadır. Kodlar yazıldıktan sonra son kısımda / işaretiyle kapatılır.
Örnek HTML Kodu:

Html kodu yazarken kodlarımızı etiketleri arasında yazmaktayız. Etiketleri arasında head, body kısımları bulunmaktadır. Bu bölümleri insan vücudu şeklinde düşünebiliriz. Head kısmında sitenin en üst kısmında yer alacak içerikler eklenir, buna üst menü en iyi örnektir. Body kısmında vücut kısmı yani orta kısmında yer alacak içerikler eklenecektir. En alt kısım olarak ise footer şeklinde geçmektedir. Footer kısmında genellikle hakkında bölümü yer alır.

Örnek bir HTML iskeleti:

İskelet yapısını ayrıntılı inceleyecek olursak:

Bütün HTML kodları bu kodla başlamak zorundadır.
Bu türün bir HTML yapısında olduğunu tanımlamaktadır.

 

HTML Etiketleri arasında bütün kodlar bulunmaktadır.
 

İçeriğin üst kısmıdır, genellikle sayfanın başlığı bu kısıma yazılır. Üst menü, logo gibi veriler bulunur. Aynı zamanda css kodlarının yazıldığı bölümdür.
 

İçeriğin orta kısmıdır, görseller, yazılar, paragraflar,linkler; kısacası içeriğe dair bütün veriler body kısmında yazılmaktadır.
 

Sitenin en alt kısmıdır, hakkında bölümü veya copyright bölümüdür.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 6 ay önce

    Çok güzel yazı olmuş teşekkürler admincim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir